fot. PZLA/Marek Biczyk

Czesław Cybulski – legendarny trener młociarzy

Trener Czesław Cybulski w 1955 ukończył Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku, a następnie pracował jako trener i nauczyciel wychowania fizycznego. Początkowo specjalizował się w sprintach, później jego domeną stały się rzuty. Trener związany był ściśle z Miastem Poznań, a od 1968 z AZS Poznań. W 1978 roku doktoryzował się na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

W gronie podopiecznych trenera Cybulskiego znajdują się mistrzowie olimpijscy, świata i Europy. Najbardziej rozpoznawalni z nich to Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Paweł Fajdek oraz pierwszy w historii polskiego rzutu młotem mistrz olimpijski Szymon Ziółkowski.

Czesław Cybulski za swoje osiągnięcia został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez Prezydenta RP w 2021 roku. Rada Miasta Poznania w 2013 roku przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

Znany z zamiłowania do ciężkiej pracy, wymagał takiego podejścia od swoich zawodników. Był jednym z najwybitniejszych trenerów lekkoatletyki w Polsce i znacząco przyczynił się do rozwoju polskiego sportu. Zmarł 3 sierpnia 2022 r. Od 2023 roku jest patronem mityngu lekkoatletycznego na Golęcinie.

Kontakt z organizatorem

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
ul. Spychalskiego 34
61-553 Poznań
tel. +48 61 8 357 917
e-mail: info@memorialcybulskiego.pl

Wspierają wydarzenie

Sponsorzy i partnerzy

Organizator
Patronat honorowy
Partner
Sponsor
Sponsor
Partner
Partner motoryzacyjny
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner